Przewłaszczenie na zabezpieczenie bez skutków w PIT
Dłużnik warunkowo przenoszący własność rzeczy na wierzyciela nie ma obowiązku rozpoznania przychodu ani z tego tytułu ani w związku z nieodpłatnym korzystaniem z niej do czasu spłaty pożyczki lub kredytu.
Zabezpieczenie wierzytelności poprzez zawarcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie rzeczy ruchomej pod warunkiem rozwiązującym pozostaje neutralne według przepisów ustawy o PIT. Osoba dokonująca zabezpieczenia nie ma obowiązku rozpoznania przychodu z tytułu warunkowego przeniesienia własności rzeczy ani z tytułu nieodpłatnego korzystania z niej do czasu spłaty kwot pożyczki bądź kredytu. Jednocześnie, pozostaje ona w dalszym ciągu uprawniona do amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących przedmiotem zabezpieczenia w ramach zawartej umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie.
Brak podatku do zapłaty
Jeden z dopuszczalnych wariantów konstrukcji umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie polega na przeniesieniu własności rzeczy pod warunkiem rozwiązującym. Oznacza to, że w przypadku ziszczenia się warunku, który odnosi się zazwyczaj do spłaty należności bądź spełnienia innego świadczenia, dochodzi do powrotnego przeniesienia własności rzeczy. Okoliczność ta ma istotne znaczenie dla określenia skutków podatkowych w PIT. Celem zawarcia umowy przewłaszczenia nie jest powiększenie majątku kontrahenta, a jedynie zabezpieczenie przysługującej mu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta