Przeniesienie praw do nakładów jest dostawą towarów
Jeżeli wydzierżawiający decyduje się na zatrzymanie ulepszeń w zamian za zapłatę byłemu dzierżawcy za ich pozostawienie, a ulepszenia takie mieszczą się w definicji towaru w rozumieniu ustawy o VAT, to dochodzi do dostawy towarów.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 2 lutego 2017 r. (I SA/Łd 1007/16).
Dzierżawca planował podjąć czynności zmierzające do uporządkowania stosunków własnościowych w odniesieniu do działki stanowiącej własność miasta. Dzierżawca zamierzał przenieść na rzecz miasta nakłady w postaci budynków, które wzniósł samodzielnie na działce, a miasto planowało ustanowić na rzecz dzierżawcy prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz sprzedać dzierżawcy znajdujące się na działce naniesienia. Dzierżawca nie zamierzał obejmować wartości naniesień na gruncie, jako że wartość przeniesionych przez dzierżawcę na miasto nakładów i ceny sprzedaży tych naniesień przez miasto na rzecz dzierżawcy byłyby równe. Każda ze stron potrąciłaby swoją wierzytelność z wierzytelnością drugiej strony. Dzierżawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem czy przeniesienie na rzecz miasta nakładów w postaci budowy budynków będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dzierżawca twierdził, że istotny przy ocenie stanu faktycznego będzie aspekt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta