Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kurczak z rożna nie pasuje do prestiżowej okolicy

26 maja 2017 | Prawo w biznesie | Renata Krupa-Dąbrowska

Miejscowy plan może obejmować tylko działkę przedsiębiorcy, gdyż prawo nie zabrania uchwalania mikroplanów.

Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że rada miasta może uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tylko dla jednej nieruchomości będącej akurat własnością przedsiębiorcy Dariusza B. Według NSA przepisy nic nie mówią, jaką powierzchnię powinien on obejmować. Mikroplany są więc dozwolone.

W imię estetyki

W sprawie chodziło o działkę przy placu Wiosny Ludów w Poznaniu. Plac znajduje się w samym centrum miasta, niedaleko starówki. Cały jest zabudowany z wyjątkiem jednej działki, należącej do Dariusza B. Stoi na niej niezbyt urodziwa budka z kurczakami z rożna.

Rada miasta postanowiła uchwalić plan tylko dla tej jednej działki, by w ten sposób narzucić Dariuszowi B. sposób jej zagospodarowania. Mikroplan dopuszczał jej zabudowę budynkiem usługowo-mieszkaniowym. Zakazywał jednak umieszczania na niej reklam wielkoformatowych.

Przeciwko miejscowemu planowi zaprotestował właściciel działki Dariusz B. Wystąpił ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Jego zdaniem plan w żaden sposób nie spełnia swoich podstawowych funkcji, a mianowicie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej na terenie gminy. Dotyczy bowiem pojedynczej działki. Ogranicza też jego prawo własności. Nie może jej zabudować tak jak chce. Nie może też stawiać na niej reklam.

Tymczasem na sąsiedniej działce znajduje się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10759

Wydanie: 10759

Spis treści
Zamów abonament