Laptop z czynszem miesięcznym
Laptopy, notebooki, tablety, zestawy komputerowe, monitory, drukarki, serwery a nawet sprzęt audiowizualny i oprogramowanie nie muszą być własnością firmy. Cały sprzęt IT można leasingować.
Ewa Bednarz
Technologie pędzą z szybkością tornado. Sprzęt komputerowy starzeje się w ciągu kilku miesięcy, nie mówiąc o latach. Czasem nie nadąża nawet za nowymi wersjami oprogramowania. Z badań wynika, że po dwóch latach komputer ma zaledwie 60 proc. możliwości nowego sprzętu. Rozwiązaniem tego problemu może być leasing. Zwłaszcza, że część firm leasingowych umożliwia zmianę sprzętu w trakcie trwania umowy. Można też umowę podpisać na 1,5 roku, a po jej zakończeniu zdecydować się na nowy sprzęt znacznie sprawniejszy sprzęt lub ten leasingowany wykupić do prac, które nie wymagają najnowocześniejszego oprogramowania.
Nie tylko sprzęt
Oprocentowanie leasingu opiera się na stopie procentowe, np. WIBOR i marży. Jej wysokość zależy od pierwszej wpłaty, okresu trwania umowy, jej waluty, wiarygodności kredytowej leasingobiorcy i samego przedmiotu leasingu. Wartość sprzętu IT nie jest tak wysoka, jak w przypadku pojazdów czy nieruchomości, koszty nie są więc tak duże. Przedsiębiorcy coraz częściej leasingują więc laptopy, komputery stacjonarne, drukarki, kopiarki czy skanery. Rośnie też zainteresowanie leasingiem oprogramowania, które bywa znacznie droższe od samego sprzętu. W ofercie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta