Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Laptop z czynszem miesięcznym

26 maja 2017 | Dobra Firma
Sprzęt IT to jedna z grup dóbr inwestycyjnych, których firmy nie muszą kupować na własność.
źródło: Fotolia
Sprzęt IT to jedna z grup dóbr inwestycyjnych, których firmy nie muszą kupować na własność.

Laptopy, notebooki, tablety, zestawy komputerowe, monitory, drukarki, serwery a nawet sprzęt audiowizualny i oprogramowanie nie muszą być własnością firmy. Cały sprzęt IT można leasingować.

Ewa Bednarz

Technologie pędzą z szybkością tornado. Sprzęt komputerowy starzeje się w ciągu kilku miesięcy, nie mówiąc o latach. Czasem nie nadąża nawet za nowymi wersjami oprogramowania. Z badań wynika, że po dwóch latach komputer ma zaledwie 60 proc. możliwości nowego sprzętu. Rozwiązaniem tego problemu może być leasing. Zwłaszcza, że część firm leasingowych umożliwia zmianę sprzętu w trakcie trwania umowy. Można też umowę podpisać na 1,5 roku, a po jej zakończeniu zdecydować się na nowy sprzęt znacznie sprawniejszy sprzęt lub ten leasingowany wykupić do prac, które nie wymagają najnowocześniejszego oprogramowania.

Nie tylko sprzęt

Oprocentowanie leasingu opiera się na stopie procentowe, np. WIBOR i marży. Jej wysokość zależy od pierwszej wpłaty, okresu trwania umowy, jej waluty, wiarygodności kredytowej leasingobiorcy i samego przedmiotu leasingu. Wartość sprzętu IT nie jest tak wysoka, jak w przypadku pojazdów czy nieruchomości, koszty nie są więc tak duże. Przedsiębiorcy coraz częściej leasingują więc laptopy, komputery stacjonarne, drukarki, kopiarki czy skanery. Rośnie też zainteresowanie leasingiem oprogramowania, które bywa znacznie droższe od samego sprzętu. W ofercie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10759

Wydanie: 10759

Spis treści
Zamów abonament