Brak podpisu zgłoszenia budowy
Zgłoszenie budowy pochodzić powinno od inwestora, czyli oznaczonego podmiotu bądź podmiotów zainteresowanych rozpoczęciem budowy. Wobec tego skutkiem proceduralnym braku podpisu jednego ze współinwestorów jest brak formalny dokonanego zgłoszenia w odniesieniu do wszystkich podmiotów określonych we wniosku jako „inwestor".
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 stycznia 2017 r., II OSK 1151/15.
A.S. i M.S. złożyli w starostwie powiatowym zgłoszenie zamiaru przystąpienia do robót budowlanych, polegających na budowie pawilonu gastronomicznego. Wniosek podpisany został jedynie przez A.S. Starosta wydał postanowienie, którym nałożył na inwestorów obowiązek uzupełnienia w wyznaczonym terminie zgłoszenia m.in. poprzez podpisanie go przez wszystkich wnioskodawców. Wobec nieuzupełnienia tego braku starosta decyzją na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy - Prawo budowlane (dalej: P.b.) wniósł sprzeciw do zgłoszenia budowy. A.S. i M.S. złożyli odwołanie. Kwestionowali m.in. terminowość wniesienia sprzeciwu, a ponadto podnieśli, że ze względów formalnoprawnych mógł on być wydany jedynie wobec A.S. Skoro bowiem M.S. nie uzupełnił podpisu na zgłoszeniu, to należało przyjąć, że w ogóle nie dokonał on zgłoszenia.
Wojewoda rozpatrując odwołanie nie uznał zarzutu wniesienia sprzeciwu po terminie. Odnosząc się do zgłoszenie wskazał, że z powodu braku podpisu M.S. narusza ono art. 63 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a., podanie wniesione pisemnie powinno być podpisane przez wnoszącego). Zatem organ I instancji zobowiązany był wezwać inwestora na podstawie art. 64 § 2 k.p.a. do uzupełnienia tego braku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta