Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Apelujemy o dialog z biznesem

26 maja 2017 | Ekonomia
Wojciech Kostrzewa
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Wojciech Kostrzewa

Polskie firmy, by w ogóle myśleć o ekspansji na zagraniczne rynki, najpierw muszą mieć pewność działania na rodzimym – zauważa wiceprezes Polskiej Rady Biznesu w rozmowie z Anną Cieślak-Wróblewską.

Wojciech Kostrzewa

Rz: Czy pana zdaniem plan Morawieckiego jest potrzebny gospodarce i przedsiębiorcom?

Zapewne tak, problem w tym, że na razie ten plan jest w dużej mierze listą zapowiedzi, a wdrażania go w życie jest bardzo mało. Poza tym obserwujemy sprzeczne komunikaty płynące z rządu. Z jednej strony słyszymy narrację o konieczności wspierania przedsiębiorczości, z drugiej strony zaś wzrasta poziom represyjności wobec biznesu.

Chodzi o działania fiskusa?

Przede wszystkim, ale nie tylko. Przypomnę chociażby słynny pomysł ministra sprawiedliwości rozszerzonej konfiskaty majątku czy też oddanie olbrzymiej władzy Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, w zakresie ustalania co jest, a co nie jest zatrudnieniem. Mamy bardzo często wrażenie, że jesteśmy najlepszym chłopcem do bicia, bo łatwiej uderzyć w uczciwego przedsiębiorcę, niż uszczelnić tak przepisy, by nie dochodziło do nadużyć dokonywanych przez garstkę nieuczciwych.

Ale Ministerstwo Finansów, na czele którego stoi wicepremier Mateusz Morawiecki, wyjaśnia, że regulacje muszą być surowe, bo mamy ogromną lukę podatkową.

Chciałbym powiedzieć jasno, wszyscy jesteśmy za tym, by uszczelnić system...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10759

Wydanie: 10759

Spis treści
Zamów abonament