Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozszerzona konfiskata: czyli jak można stracić firmę

26 maja 2017 | Prawo w biznesie | Aleksander Berger

Sąd może orzec nawet przepadek przedsiębiorstwa będącego własnością sprawcy przestępstwa, jeżeli służyło do jego popełnienia.

27 kwietnia 2017 r. weszła w życie ważna dla przedsiębiorców zmiana, przewidziana na gruncie prawa karnego. Do ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (DzU z 2016 r. poz. 1137 ze zm.) wprowadzono przepisy o konfiskacie rozszerzonej, które dają możliwość odebrania majątku pochodzącego z przestępstwa. Wprowadzona konstrukcja prawna zwana jest zamiennie „rozszerzonym przepadkiem mienia". Celem nowelizacji jest przede wszystkim usprawnienie walki ze zorganizowaną przestępczością. Zgodnie z ideą nowych przepisów, odpowiedzialność firm lub osób fizycznych popełniających przestępstwa, w tym np. gospodarcze czy skarbowe, nie powinna ograniczać się jedynie do odbycia kar za popełnione przestępstwo, ale powinna rozciągać się na korzyści, jakie zostały przez nich nielegalnie zdobyte. Zgodnie z opinią Rady Legislacyjnej wyrażoną 18 lipca 2016 r. jest to jedyny sposób, w który pozbawić można sprawców takich przestępstw możliwości kontynuowania dalszej działalności przestępczej.

Dodany został m.in. nowy art. 44a k.k., w myśl którego: „W razie skazania za przestępstwo, z którego popełnienia sprawca osiągnął, chociażby pośrednio, korzyść majątkową znacznej wartości, sąd może orzec przepadek przedsiębiorstwa stanowiącego własność sprawcy albo jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10759

Wydanie: 10759

Spis treści
Zamów abonament