Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzebujemy technologii o charakterze przełomowym

26 maja 2017 | Ekonomia
W Polsce przybywa innowacyjnych firm działających w duchu „Born global”
źródło: Rzeczpospolita
W Polsce przybywa innowacyjnych firm działających w duchu „Born global”

Stosunkowo duży polski rynek zbytu, liczący 38 mln klientów, paradoksalnie ogranicza rozwój startupów. To istotna bariera, bo w ich działalności brak aktywności za granicą uniemożliwia osiągnięcie odpowiedniej skali biznesu.

michał duszczyk

Rodzime startupy coraz chętniej wychodzą za granicę. Dane wskazują, że ponad jedna trzecia małych, innowacyjnych firm opiera sprzedaż głównie na eksporcie. Według ekspertów świadczy to o dojrzewaniu branży.

Duża rola funduszy VC

Średnio co drugi startup w naszym kraju sprzedaje swoje usługi za granicą. Jak wynika z raportu fundacji Startup Poland, połowa tych eksporterów realizuje poza Polską więcej niż 50 proc. swoich przychodów. Ponad 60 proc. eksporterów prowadzi sprzedaż zagraniczną od momentu swojego powstania (tzw. born global).

Wciąż jednak pod tym względem polskie młode, innowacyjne firmy odstają od startupów z bardziej rozwiniętych rynków.

– Komercjalizacja innowacyjnych pomysłów na skalę globalną jest jednym z wyzwań, przed którymi stają startupy na całym świecie – podkreśla Jędrzej Socha, członek zespołu zarządzającego funduszem Witelo (PZU).

Jak tłumaczy, głębokość rynków venture capital w krajach Europy Zachodniej czy USA zdecydowanie ułatwia ten proces. – Zachodnie fundusze VC mają rozległy know-how oraz sieć kontaktów zbudowaną w toku wieloletnich inwestycji. Dzięki ich aktywnemu wsparciu spółki portfelowe mogą się rozwijać bardzo dynamicznie i na wielu rynkach. Polskie fundusze VC mają krótsze doświadczenia i są skoncentrowane na Polsce lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10759

Wydanie: 10759

Spis treści
Zamów abonament