Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyberataków będzie coraz więcej

26 maja 2017 | Dobra Firma
Firmy nadal oszczędzają na cyberbezpieczeństwie
źródło: Rzeczpospolita
Firmy nadal oszczędzają na cyberbezpieczeństwie

Ofiarami coraz częściej padają przedsiębiorstwa. Jak bronić się przed hakerami?

katarzyna kucharczyk

Globalne straty poniesione przez firmy wskutek cyberataków w skali roku liczone są w miliardach dolarów. Nie należy się łudzić, że Polska jest w tym ekosystemie bezpieczną wyspą: liczba ataków rośnie u nas w niepokojąco szybkim tempie. Aż 96 proc. firm doświadczyło co najmniej 50 ataków w ciągu roku. Średni koszt jednorazowego sięga 1,5 mln zł. Dla firmy z sektora MŚP to potężna kwota.

Atak z wielu źródeł

Zagrożenia stają się coraz bardziej zróżnicowane i zaawansowane, a cyberprzestępcy zmieniają cel: o ile kiedyś atakowali głównie użytkowników indywidualnych, dziś uderzają tam, gdzie są pieniądze, czyli w przedsiębiorstwa – podkreślają eksperci z firmy Trend Micro.

W dobie internetu rzeczy narzędziem w rękach hakerów mogą stać się „zwyczajne" urządzenia, jak czujniki, lodówki czy kamery. O tym, że nie jest to scenariusz z filmu science-fiction przekonaliśmy się jesienią minionego roku, kiedy to atak objął aż 100 tys. urządzeń. Ucierpiały takie serwisy internetowe, jak Twitter czy Spotify.

Z kolei dla przedsiębiorców dużym wyzwaniem jest atak na urządzenia mobilne, wykorzystywane do pracy. Aż dwie trzecie przedsiębiorstw wątpi w możliwość ochrony przed atakami na takie urządzenia, natomiast 20 proc. już takich ataków doświadczyło – wynika z najnowszego badania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10759

Wydanie: 10759

Spis treści
Zamów abonament