Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podaną wartość zamówienia trzeba właściwie udowodnić

26 maja 2017 | Dobra Firma

Cena przedmiotu zamówienia jest rażąco niska, gdy nie przynosi firmie ubiegającej się o zamówienie publiczne zysku, a co więcej może ją narazić na stratę.

W związku z rozpoczęciem nowego roku budżetowego w wielu jednostkach samorządowych ogłoszono szereg przetargów na wykonanie nowych inwestycji w ramach ustawy Prawo zamówień publicznych. W związku z rozbieżnością w podawanych przez oferentów cenach bardzo często możemy spotykać się z wezwaniem do złożenia wyjaśnień zamawiającemu w trybie art. 90 prawa zamówień publicznych (p.z.p.).

30 proc. różnicy

Art. 90 p.z.p. wprowadza pojęcie rażąco niskiej ceny w odniesieniu do wartości przedmiotu zamówienia wskazanego przez zamawiającego. Ustawodawca w art. 90 ust 1 p.z.p. wskazał, iż można ją postrzegać w taki sposób, gdy „koszt, lub ich istotne części składowe wydają się rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia i budzą wątpliwości zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego lub wynikającymi z odrębnych przepisów, (...)". Dodatkowo ustawodawca w ust. 1a posłużył się kryterium arytmetycznym - 30 proc. różnicy pomiędzy kwestionowaną ceną podaną w ofercie a wartością zamówienia, uwzględniającą podatek od towarów i usług, ustaloną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10759

Wydanie: 10759

Spis treści
Zamów abonament