Podaną wartość zamówienia trzeba właściwie udowodnić
Cena przedmiotu zamówienia jest rażąco niska, gdy nie przynosi firmie ubiegającej się o zamówienie publiczne zysku, a co więcej może ją narazić na stratę.
W związku z rozpoczęciem nowego roku budżetowego w wielu jednostkach samorządowych ogłoszono szereg przetargów na wykonanie nowych inwestycji w ramach ustawy Prawo zamówień publicznych. W związku z rozbieżnością w podawanych przez oferentów cenach bardzo często możemy spotykać się z wezwaniem do złożenia wyjaśnień zamawiającemu w trybie art. 90 prawa zamówień publicznych (p.z.p.).
30 proc. różnicy
Art. 90 p.z.p. wprowadza pojęcie rażąco niskiej ceny w odniesieniu do wartości przedmiotu zamówienia wskazanego przez zamawiającego. Ustawodawca w art. 90 ust 1 p.z.p. wskazał, iż można ją postrzegać w taki sposób, gdy „koszt, lub ich istotne części składowe wydają się rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia i budzą wątpliwości zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego lub wynikającymi z odrębnych przepisów, (...)". Dodatkowo ustawodawca w ust. 1a posłużył się kryterium arytmetycznym - 30 proc. różnicy pomiędzy kwestionowaną ceną podaną w ofercie a wartością zamówienia, uwzględniającą podatek od towarów i usług, ustaloną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta