Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki Brexitu dla firm w Europie Środkowej

26 maja 2017 | Ekonomia

Rozpoczęcie już teraz przygotowań do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii nie gwarantuje, że firma lub kraj z naszego regionu znajdzie się wśród zwycięzców tego procesu, ale brak planu z pewnością doprowadzi do porażki.

Olga Grygier-Siddons

Kraje Europy Środkowej – od Bałtyku po Morze Czarne – należały do największych beneficjentów członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii. Odnosiły korzyści w sferach handlu i inwestycji oraz dzięki możliwościom zatrudnienia i kształcenia stwarzanym dla ponad miliona migrantów.

Jako że proces Brexitu zaczyna nabierać konkretnego kształtu, wraz ze współpracownikami z PwC omawialiśmy z klientami i kluczowymi decydentami zagrożenia i możliwości, jakie dla państw regionu stwarza wyjście Wielkiej Brytanii z Unii. Podczas tych rozmów wykrystalizowało się kilka kluczowych wątków. Wydaje się, iż właścicielom firm spędzają sen z powiek zagrożenia w dziedzinie handlu. W odniesieniu do zasobów kadrowych firmy w regionie wiążą zaś z Brexitem nadzieje na większe sukcesy w walce o pracowników.

Różne postawy polityków

Linie polityczne krajów zdają się odzwierciedlać szersze trendy w ich relacjach z UE. Rumunia i Słowenia zasadniczo wspierają więc linię negocjacyjną Brukseli, podczas gdy Węgry i Polska wypowiadają się w bardziej pojednawczym tonie.

Kraje Europy Środkowej wyczekują Brexitu, szczególną uwagę zwracając na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10759

Wydanie: 10759

Spis treści
Zamów abonament