Jak skarbówka przetrzymuje pieniądze podatników
Błędna interpretacja wstrzymania wykonania decyzji zabezpieczającej prowadzi w praktyce do bezprawnych egzekucji na majątkach kontrolowanych przedsiębiorców.
Jan Furtas, Dominik Niewadzi
W ostatnim czasie w praktyce prowadzenia postępowań kontrolnych i podatkowych, organy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) korzystają również z możliwości wydania i wykonania decyzji ustalającej podatnikowi przybliżoną kwotę zobowiązania oraz zabezpieczającą tę kwotę na majątku podatnika. Instytucja ta uregulowana jest w art. 33 i nast. ordynacji podatkowej, a prawo do skorzystania z niej przysługuje zarówno naczelnikom urzędów skarbowych, jak również od 2016 r. dyrektorom urzędów kontroli skarbowej (obecnie: naczelnikom urzędów celno-skarbowych).
Po wydaniu decyzji, niezależnie od tego czy wniesiono od niej odwołanie do organu II instancji, jest ona od razu wykonywana. Zazwyczaj komornik skarbowy dokonuje więc tuż po wydaniu takiej decyzji zabezpieczenia, częstokroć w formie zajęcia rachunków bankowych spółki, zajęcia zwrotów VAT czy też wpisania hipotek na nieruchomościach podatnika. Tak więc w praktyce, w momencie rozpatrzenia złożonego odwołania przez dyrektora izby administracji skarbowej lub skargi przez WSA, cała kwota wynikająca z decyzji zabezpieczającej znajduje się już w posiadaniu organu.
Wniosek do sądu
Po wniesieniu skargi na decyzję zabezpieczającą, na wniosek podatnika sąd może wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji. Przepisy prawa dopuszczają takie działanie, nawet gdy cała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta