Wspólny pieniądz i emocje
Wprowadzenie europejskiej waluty rozpala dyskusje nie tylko wśród polityków i przedsiębiorców, ale i naukowców.
Inwestycje, zwłaszcza publiczne, rosną jak grzyby po deszczu, gdy płynie strumień wsparcia liczony europejską walutą. Nie ma jednak zgody, co do terminu rezygnacji ze złotówki, a także istnienia ekonomicznej i politycznej potrzeby przeprowadzenia takiego procesu. Brak również niezależnego bilansu zysków i strat przeprowadzenia tej operacji i – co chyba najważniejsze – kalendarza zmian w polskim prawie (również konstytucji), które dzisiaj – według wielu prawników– uniemożliwia zmianę pieniądza w Polsce.
W dodatku, jak w kwestii wejścia Polski do strefy euro pisał na łamach „Rzeczpospolitej" prof. Grzegorz W. Kołodko, „koszmar polega na tym, że znowu teoria nie nadąża z podpowiedziami dla praktyki i tym bardziej staje się ona ryzykowna, a niekiedy wręcz fatalna". Prof. Kołodko jako aksjomat przyjął jednak kierunek „od nauki, do praktyki", gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta