Miasto musi się przekształcać
To legenda: Romulus, Krak, czy Syrenka, przypomina nam, że miasto zaczyna się od marzenia. A więc teraz mamy nowe marzenie: klaster miejski.
Coraz częściej mamy poczucie, że nasze życia w mieście dotyczy tylko niektórych jego fragmentów. Inne części miasta są nam obojętne, obce, a czasem nawet wydają się wrogie. A przecież miasto jest całością. Skąd więc ta fragmentyzacja przestrzeni miasta w naszym jego odczuwaniu? Dlaczego zaczyna ono przypominać porozrywane kawałki struktury bez spoistości? Czy jest to rezultat dotychczasowych metod planowania lub jego braku?
A może niedostatków w zarządzaniu przez nieumiejętność dostrzegania miasta jako sieci relacji międzyludzkich, istniejących również poza obszarem administracyjnej odpowiedzialności. Lub może to my sami w codzienności, natłoku zajęć, skupieni na sobie i swoich sprawach zaczynamy się alienować, przestajemy aktywnie uczestniczyć w życiu miejskim, nie interesujemy się nim, chyba że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta