Przepis na awans do I ligi
W obecnej fazie globalnego kapitalizmu państwo może pełnić rolę moderatora, ale nie animatora czy głównego architekta uprzemysłowienia, które przebiega pod dyktando zjawisk globalnych.
Maciej Bukowski
Aby Polska gospodarka mogła się rozwijać i nadrabiać dystans do światowych liderów przemysłu, konieczna jest jej integracja z gospodarką europejską. Polskie firmy muszą uczestniczyć w międzynarodowym obiegu gospodarczym i odpowiadać na potrzeby światowych rynków. Czy aby to osiągnąć, konieczne jest wsparcie państwa? Jak powinno ono wyglądać? Odpowiedzi na te pytania poświęciliśmy ostatni raport WiseEuropa: Made in Europe – polityka przemysłowa wobec wyzwań XXI wieku.
Polska na przemysłowej mapie świata
Pojęcie reindustrializacji zrobiło wśród polityków zawrotną karierę. Jedni, jak nowy prezydent Francji Emmanuel Macron, widzą w nim panaceum na ociężałość własnych gospodarek, wierząc, że dzięki reformom ich przemysł odzyska dawny wigor, a rynek pracy wyjdzie z wieloletniego marazmu.
Dla innych, w tym nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, „reindustrializacja" jest przede wszystkim narzędziem politycznym – wehikułem przenoszącym do dawnych, dobrych czasów dymiących kominów fabrycznych i masowego zatrudnienia przy taśmach montażowych. Niesie ona jasny komunikat skierowany do części wyborców, której pozycja ekonomiczna pogorszyła się w wyniku globalizacji: dzięki mnie dobrze płatne zatrudnienie dla robotników przemysłowych powróci.
Słowem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta