Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezydent prawa nie złamał

05 czerwca 2017 | Kraj
Uniesione w górę kciuki prezydenta to był gest zadowolenia. W przeszłości robiło tak wielu przywódców i nigdy nie był to temat wiodący w mediach – tłumaczy minister Paweł Mucha.
źródło: materiały prasowe
Uniesione w górę kciuki prezydenta to był gest zadowolenia. W przeszłości robiło tak wielu przywódców i nigdy nie był to temat wiodący w mediach – tłumaczy minister Paweł Mucha.

W referendum można by zapytać, choć nie jest to materia konstytucyjna, o przyjmowanie uchodźców – mówi prezydencki minister.

Rz: Sąd Najwyższy o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Dudę: „Prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych". Co zrobi prezydent?

Paweł Mucha, pełnomocnik konstytucyjny prezydenta: Prezydent może stosować prawo łaski w drodze abolicji indywidualnej. Konstytucja RP nie przewiduje zakazu korzystania z prawa łaski przed prawomocnym zakończeniem postępowania.

Wielu prawników twierdzi, że prezydent złamał prawo, „wyręczając" sąd przed prawomocnym orzeczeniem sądu.

Decyzja o zastosowaniu prawa łaski, zgodnie z art. 139 Konstytucji RP, jest wyrazem przysługującej prezydentowi prerogatywy, która nie podlega kontroli. Sąd Najwyższy nie ma prawa badania aktów urzędowych prezydenta RP.

Rzecznik prezydenta mówił podczas konferencji prasowej o „sędziokracji". Czy Sąd Najwyższy powinien zostać zreformowany?

Polacy dość krytycznie oceniają funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Nie ulega wątpliwości, że w tej sferze jest wiele do zrobienia. Wielu prawników nie neguje potrzeby reformy wymiaru sprawiedliwości. Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje tę problematykę w swoich pracach.

Czy orzeczenie Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego nie delegitymizuje prezydenta jako patrona zmian konstytucji? Prezydent nadużył swoich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10767

Wydanie: 10767

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament