Zwolniony dochód spółki zagranicznej może być opodatkowany CIT
Jeżeli przychód spółki zagranicznej korzysta ze zwolnienia w kraju siedziby i nie wynika ono z dyrektywy Rady 2011/96/EU, to taki podmiot jest zagraniczną spółką kontrolowaną (CFC), a zatem jej dochód podlega opodatkowaniu w Polsce.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 14 marca 2017 r. (I SA/Gl 1350/16).
Wnioskodawca (spółka akcyjna), nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 30 dni bezpośrednio bądź pośrednio posiada bądź będzie posiadał co najmniej 25 proc. udziałów w kapitale/praw głosu w organach stanowiących luksemburskiej spółki (spółka zagraniczna). 50 proc. przychodów osiąganych przez spółkę zagraniczną może pochodzić z tzw. pasywnych źródeł przychodów opodatkowanych stawką przekraczającą 28,22 proc. Może się jednak zdarzyć, że po spełnieniu warunków przewidzianych w prawie luksemburskim wybrane przychody będą zwolnione z opodatkowania.
Spółka zagraniczna jest obecnie jedynym wspólnikiem polskiej spółki z o.o. (spółka polska). Planowane jest dobrowolne umorzenie za wynagrodzeniem części udziałów posiadanych przez spółkę zagraniczną w spółce polskiej. Przychód spółki zagranicznej z tego tytułu przekroczy 250 000 euro. Dodatkowo, z uwagi na spełnienie warunków wskazanych w prawie luksemburskim, przychód ten zostanie zwolniony od podatku dochodowego. Nie będzie podlegał jednak zwolnieniu na podstawie dyrektywy Rady 2011/96/UE z 30 listopada 2011 r.
Wnioskodawca spytał czy dochód...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta