Brak należytej staranności wyłącza wydatek z kosztów
Jeżeli wykonawca powierzył określone prace budowlane podwykonawcy, co było wynikiem jego złej oceny zdolności do samodzielnego wykonania umowy, to zaliczenie kary umownej z tego tytułu do kosztów wiąże się z ryzykiem sporu z fiskusem.
- Wykonawca robót budowlanych może zostać obciążony karą umowną w przypadku powierzenia wykonania części prac podmiotowi, który nie został wcześniej zaakceptowany przez zamawiającego jako podwykonawca. Zdarza się jednak, że na etapie zawierania umowy z zamawiającym podatnik nie jest jeszcze świadomy, że taka konieczność nastąpi. Czy wówczas kara umowna może być kosztem podatkowym? – pyta czytelniczka.
Rozpatrując możliwość ujęcia danego wydatku w kosztach podatkowych, należy mieć na uwadze treść art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
I tu na uwagę zasługuje art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT. Przepis ten wyłącza z kosztów uzyskania przychodów kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.
Wymagana jest uprzednia zgoda
W przedstawionym pytaniu podatnik został obciążony karą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta