Darowizna nie będzie kosztem pomimo przychodu
Darowizny na rzecz podmiotów trzecich w ramach świadczenia usług marketingowych rozliczanych metodą rozsądnej marży „koszt plus" nie są kosztem uzyskania przychodów, mimo ekonomicznego obciążenia nabywcy usług wydatkiem w tym zakresie.
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 24 marca 2017 r. (III SA/Wa 1241/16).
Spółka jest częścią koncernu farmaceutycznego i wykonuje usługi marketingowe na rzecz podmiotu z grupy. Wysokość wynagrodzenia ustalana jest według metody „koszt plus", tj. otrzymywane przez spółkę wynagrodzenie obejmuje sumę wydatków poniesionych przez nią w danym okresie rozliczeniowym, pozostających w (bezpośrednim lub pośrednim) związku z wykonywanymi usługami oraz odpowiedni narzut (marżę). W ramach świadczenia usług spółka przekazuje darowizny pieniężne i rzeczowe instytucjom zajmującym się ochroną zdrowia. W związku z tym spółka zapytała czy ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na darowizny pieniężne i rzeczowe ponoszone w związku ze świadczeniem ww. usług, które to wydatki są uwzględniane w podstawie obliczenia wynagrodzenia należnego spółce.
Zdaniem spółki, wydatki te są uwzględniane w podstawie obliczenia jej wynagrodzenia i ponoszone są przez nią w związku ze świadczeniem usług. Przekazywanie przez spółkę darowizn pieniężnych i rzeczowych następuje w celu prawidłowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta