Umowa konsorcjum nie pomaga w stosowaniu odwrotnego obciążenia
Przepisy dotyczące zastosowania mechanizmu reverse charge dla usług budowlanych funkcjonują od początku roku, jednak podatnicy dalej mają problem z definicją pojęć „podwykonawca" i „generalny wykonawca".
Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera w swoim słowniku pojęcia „podwykonawca". Minister rozwoju i finansów wydał w 2017 r. trzy odpowiedzi na interpelacje, których tematem jest definicja podwykonawcy (interpelacje nr 8831 z 26 stycznia 2017 r., nr 9331 z 7 lutego 2017 r. i 9705 z 1 marca 2017 r.). Nie znajdziemy w nich jednak wyczerpującej definicji tego pojęcia.
Wspólne przedsięwzięcie
Inwestycje budowlane w praktyce gospodarczej bardzo często są realizowane przez wykonawców w formie konsorcjum. Konsorcjum to związek kilku przedsiębiorców zawiązany w celu zrealizowania wspólnego przedsięwzięcia. Na podstawie art. 3531 kodeksu cywilnego, w ramach tzw. swobody umów jest możliwe zawarcie umowy konsorcjum. Konsorcjum nie posiada osobowości prawnej, nie jest podmiotem gospodarczym, nie musi być w żaden sposób rejestrowane. Umowa konsorcjum reguluje sposób wykonania prac, podział zleceń, wynagrodzeń, obowiązków dla poszczególnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta