Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezawinione spóźnienie nie przekreśla szans na złożenie skargi

12 czerwca 2017 | Podatki | Maja Fabrowska

Na każdym etapie postępowania przed sądem trzeba pamiętać o dochowaniu terminu do przeprowadzania określonej czynności. Gdy jednak z niezależnych powodów podatnik wykona ją po czasie, może skorzystać z instytucji przywrócenia terminu.

Maja Fabrowska

Przesłanki przywrócenia terminu zawarte są w art. 86 i 87 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Warto poznać te przepisy i wiedzieć jakie kroki podjąć w razie uchybienia terminu w postępowaniu przed WSA, czy NSA.

Negatywne skutki

Czynność w postępowaniu przed sądem podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Oznacza to, że w przypadku uzupełnienia braków formalnych pisma po wyznaczonym terminie, pismo to zostanie pozostawione bez rozpoznania. Natomiast skarga, skarga kasacyjna, zażalenie, skarga o wznowienie postępowania czy skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia wniesiona po terminie albo których braków strona nie uzupełniła, są odrzucane przez sąd.

Tylko procesowe

Z wnioskiem o przywrócenie terminu można wystąpić tylko w przypadku niedochowania terminów procesowych, czyli np. 30-dniowego terminu do złożenia skargi lub skargi kasacyjnej, 7-dniowego do złożenia zażalenia lub uzupełnienia braków formalnych pisma. Instytucja przywrócenia terminu nie ma zastosowania do terminów instrukcyjnych (np. termin do sporządzenia uzasadnienia wyroku) i terminów prawa materialnego (np. 5-letni termin do wznowienia postępowania).

Z zachowaniem formy

Nie wystarczy wnieść do sądu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10773

Wydanie: 10773

Spis treści
Zamów abonament