Fałszowanie dokumentów uzasadnia dyscyplinarkę
Posługiwanie się wobec pracodawcy sfałszowanymi dokumentami może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pracownik nie musi przy tym działać z zamiarem wprowadzenia pracodawcy w błąd. Dyscyplinarka może być uzasadniona także w przypadku, gdy zatrudniony dopuścił się rażącego niedbalstwa.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 9 marca 2010 r. (I PK 175/09).
Stan faktyczny
Do obowiązków pracownika należało przekazywanie klientom pracodawcy produktów marketingowych (tzw. gratisów). Miał on obowiązek uzyskania potwierdzenia przekazania produktów klientom poprzez przybicie pieczęci firmowej. Zlecił to innej osobie. Później okazało się, że dokumenty z potwierdzeniem trafiające do pracodawcy były fałszowane. Pieczęci były nadrukowywane. Potwierdziły to ekspertyzy kryminalistyczne. Pracodawca rozwiązał umowę o pracę z pracownikiem, który był odpowiedzialny za przekazywanie produktów i uzyskiwanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta