Robotyzacja oznacza wyższe płace
Nowe technologie pozwolą zwiększyć produktywność i konkurencyjność przemysłu mateusz pawlak
Przykład Niemiec pokazuje, że powszechna automatyzacja przemysłu wcale nie zabiera ludziom pracy, natomiast sprawia, że pracownicy zarabiają więcej – mówili eksperci podczas konferencji „Rzeczpospolitej" w Krakowie.
Stefan Życzkowski, prezes i współzałożyciel firmy ASTOR, tłumaczył, że dzięki internetowi efektywność w sektorze cywilnym znacznie bardziej wzrosła w ostatnim czasie niż przemysłowa. – Rewolucja przemysłowa 4.0 będzie w internecie. To jest technologia, która w cywilnych rozwiązaniach istnieje, w przemyśle jeszcze nie – mówił. Technologie mogą zwiększyć produktywność przemysłu, ale jest wiele barier ich wprowadzenia. Pierwsza z nich to mentalność menedżerów polskich firm, którzy nie chcą korzystać np. z chmury, bo trzeba do niej wysłać poufne dane firmy.
Życzkowski zaznaczył, że na razie bardzo dobrze konkurujemy na globalnym rynku. – Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się narodem, który głównie konkuruje tym, że ma bardzo inteligentną, pracowitą kadrę, która bardzo tanio, bardzo dużo efektywnie robi. Opieramy naszą konkurencyjność przedsiębiorstw na ludziach. To działa bardzo dobrze, ale chcemy zarabiać więcej. Nie ma takiej możliwości, żebyśmy zarabiali więcej, jeżeli nie zwiększymy naszej efektywności – mówił.
Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta