Kiedy świadczenie 500+ przysługuje tylko na jedno z bliźniąt
Świadczenie wychowawcze (tzw. 500+), bez obowiązku spełniania kryterium dochodowego, przysługuje dopiero na drugie dziecko w rodzinie. W przypadku bliźniąt, rodzic ubiegający się o takie wsparcie wskazuje, które z nich jest pierwszym dzieckiem.
- Kobieta, która urodziła bliźnięta, pozostaje w nieformalnym związku z ich ojcem (nie mają innych dzieci). Czy na jej uprawnienie do świadczenia 500+ może wpłynąć to, że jej partner, na kilka miesięcy przed urodzeniem się dzieci, podjął dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło?
Tak. Warunki nabywania prawa do świadczenia wychowawczego (tzw. 500+) określa ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (dalej u.w.d.). Przewidziano w niej, że takie świadczenie przysługuje matce, ojcu bądź opiekunowi faktycznemu albo prawnemu dziecka do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie, ale na pierwsze dziecko należy się tylko wtedy, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł. W sytuacji, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta