Jakie spółki z zagranicy są podejrzane
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, kiedy zakładanie firm w innych krajach służy unikaniu podatków.
Resort finansów opublikował w poniedziałek komunikat ostrzegający przed stosowaniem schematów biznesowych przynoszących agresywne optymalizacje podatkowe. Tym razem opisano różne działania związane z tworzeniem za granicą spółki, która de facto jest zarządzana z Polski. To kolejna odsłona strategii fiskusa, pokazująca, w jakich sytuacjach można zastosować tzw. klauzulę obejścia prawa i podważyć korzyści podatkowe wynikające z takiej optymalizacji.
Figuranci w zarządzie
Komunikat dotyczy spółek „na terytorium kraju obcego, które nie prowadzą tam rzeczywistych operacji gospodarczych (...), w których polski podatnik nabywa udziały i poprzez które ma być kontynuowana jego działalność w Polsce, przy czym dochody mają w założeniu podlegać opodatkowaniu wyłącznie na terytorium tego kraju obcego". MF zastrzega, że chodzi o spółki rejestrowane nie tylko w tzw. rajach podatkowych, ale też w krajach Unii Europejskiej, w tym w Luksemburgu i na Cyprze. Komunikat wspomina też o spółkach zarejestrowanych w Szwajcarii.
W ostrzeżeniu przytoczono liczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta