Zmiany w postępowaniu administracyjnym
W wyniku nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego istotne zmiany dotknęły m.in. regulację dotyczącą bezczynności organu i przewlekłości postępowania. Dotychczasowe zażalenie i wezwanie do usunięcia naruszenia prawa zastąpiło (jednolite) ponaglenie.
1 czerwca 2017 r. weszła w życie ustawa z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca), która przynosi najdalej idącą reformę Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: kpa) od 1980 r. Zmiany objęły nie tylko znane dotychczas przepisy. Pojawiły się również zupełnie nowe instytucje procesowe [red: zmiany wprowadzone ustawą nowelizującą autor omawiał też na łamach „Rzeczpospolitej" 23 maja i 30 maja br.].
Na korzyść strony
Zmienione przepisy kpa przewidują, że jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej (art. 7a kpa) bądź niedające się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego (art. 81a kpa), wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść strony, chyba że sprzeciwiają się temu sporne interesy stron albo interesy osób trzecich, na które wynik postępowania ma bezpośredni wpływ. Reguły tej nie stosuje się również wtedy, gdy wymaga tego ważny interes publiczny, w tym istotne interesy państwa, a w szczególności jego bezpieczeństwa, obronności lub porządku publicznego, a ponadto w sprawach osobowych funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych.
Pomimo nieco odmiennej redakcji nowych art. 7a i 81a kpa oba te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta