Roboty nie wyeliminują wykwalifikowanych pracowników
Automatyzacja w sektorze przemysłowym nabiera tempa michał duszczyk
Robotyzacja to dynamicznie rozwijający się trend, który opanowuje wszystkie aspekty współczesnego życia.
Badania pokazują, że roboty coraz częściej wykorzystywane będą nie tylko w przemyśle – głównie w fabrykach, w procesie produkcyjnym – ale również w rolnictwie, a także w rozwiązaniach militarnych i czysto komercyjnych.
Ofensywa robotów
Badania międzynarodowej organizacji zajmującej się robotyką (IFR) pokazują, że przemysł to jednak motor napędowy trendu automatyzacji. W 2025 r. globalne wydatki na roboty w tym sektorze sięgną niemal 25 mld dol., wobec niecałych 4 mld dol. w roku 2000. W sumie inwestycje w roboty dla wszystkich sektorów mają wzrosnąć w tym okresie z 7,5 do 67 mld dol.
Analitycy wskazują, że zapotrzebowanie na takie automatyczne rozwiązania – zarówno maszyny, jak i projekty wirtualne – rośnie od kilku lat średnio w tempie 15 proc. rocznie. W 2009 r. na świecie dostarczono łącznie ok. 60 tys. robotów, podczas gdy w przyszłym roku ma to być już niemal 0,4 mln sztuk.
Gros takich technologii instalowanych jest w Chinach. Szacuje się, że do 2019 r. prawie 40 proc. wszystkich wyprodukowanych na świecie robotów trafi do przedsiębiorstw w Państwie Środka.
Ale jeszcze szybciej niż rynek robotów rozwija się segment tzw. robotów współpracujących, czyli co-botów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta