Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Rzeczpospolita” radzi

13 czerwca 2017 | Administracja

Czy zięć może angażować się w sprawę byłej teściowej

- Pracownik organu administracji publicznej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie swego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia. Czy to oznacza, że nie może on uczestniczyć w załatwianiu sprawy, w której stroną jest matka jego byłej żony?

Pojęcia pokrewieństwa i powinowactwa zostały określone w art. 617 i art. 618 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (kro). Zgodnie z nimi krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej (np. rodzice i dzieci). Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej (np. rodzeństwo). Przy czym, zgodnie z wyrokiem WSA w Lublinie z 22 listopada 2012 r. (II SA/Lu 757/12) z brzmienia art. 617 § 1 kro wynika wprost: żeby uznać osoby za spokrewnione, konieczne jest posiadanie jednego wspólnego przodka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10774

Wydanie: 10774

Spis treści
Zamów abonament