Uzyskanie statusu uzdrowiska wymaga inicjatywy gminy
Decyzję, która potwierdza możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na danym obszarze, wydaje minister zdrowia. Następnie Rada Ministrów nadaje status uzdrowiska w drodze rozporządzenia.
Wymagania związane z uzyskaniem statusu uzdrowiska określa ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (dalej u.l.u.). Zgodnie z art. 34 u.l.u. status uzdrowiska może być nadany tylko obszarowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
- posiada złoża naturalnych surowców leczniczych oraz klimat, które mają właściwości lecznicze, co musi zostać potwierdzone na zasadach określonych w u.l.u.,
- na jego obszarze znajdują się zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, przygotowane do prowadzenia tego lecznictwa,
- spełnia wymagania dotyczące środowiska określone w przepisach o ochronie środowiska,
- posiada infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, w zakresie transportu zbiorowego, a także prowadzi gospodarkę odpadami.
W sytuacji, gdy dany obszar spełnia wskazane wyżej wymagania dotyczące surowców leczniczych, klimatu, środowiska i infrastruktury technicznej, ale nie ma zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, co wyłącza nadanie mu statusu uzdrowiska, możliwe jest uzyskanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Przykład:
Gmina chce uzyskać status uzdrowiska dla części swojego terytorium. W art. 33 ust. 1 u.l.u. zastrzeżono, że granice obszaru mającego status uzdrowiska (albo status obszaru ochrony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta