Odpady to cenne źródło energii
Pierwszorzędną rolę w odzysku surowców odgrywają mieszkańcy – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.
Materiał Partnera
Nowe przepisy i obowiązek zbierania odpadów surowcowych w podziale na pięć frakcji to już fakt. Co te zmiany oznaczają dla Zakładu Utylizacyjnego?
Oznacza to dla nas m.in. realizację kolejnych ważnych inwestycji, w tym modernizację linii technologicznych i przystosowanie organizacji pracy do podziału na pięć frakcji odpadów. W dłuższej perspektywie, w związku ze zmianą postrzegania i roli odpadów w gospodarce, czeka nas konieczność zwiększania efektywności i transformacja w kierunku centrum odzysku i recyklingu.
W jaki sposób przyczyni się to do osiągnięcia wymaganych poziomów odzysku surowców?
Pierwszorzędną rolę w odzysku surowców odgrywają mieszkańcy. To w naszych domach zachodzi pierwszy, najważniejszy etap segregacji odpadów. Jakość pracy na tym etapie skutkuje jakością odzyskiwanego w zakładzie surowca i możliwością jego ponownego wykorzystania. Jestem przekonany, że mieszkańcy będą to robić coraz lepiej i dokładniej. Mogliśmy to zaobserwować na przykładzie aktualnych frakcji – odpadów „suchych", „mokrych", a od ubiegłego roku również szkła. Z kolei naszym zadaniem jako zakładu jest spowodowanie, by surowiec trafiający na nasze linie został w możliwie największym stopniu odzyskany i zawrócony do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta