Rzym upadł, bo utracił wiarę
W 387 r., tysiąc sześćsest trzydzieści lat temu, Aureliusz Augustyn (354–430), późniejszy św. Augustyn, przyjął chrzest w Mediolanie. Z twórczości genialnego filozofa i teologa dwa dzieła mają wartość wyjątkową.
Wyznanie o państwie
W 397 r. Augustyn napisał „Wyznania" – pierwszą duchową autobiografię Zachodu „jakiej nigdy wcześniej i nigdy potem nie było". Jest to wyznanie grzesznika niszczonego poczuciem bezsensu, a jednocześnie modlitwa i hymn uwielbienia Boga. Jak „Odyseja" Homera to książka o poszukiwaniu drogi do Domu, tyle że pełnię sensu znajdują w pozaziemskiej szczęśliwości.
Drugie dzieło „O Państwie Bożym" (413-427) pisane po złupieniu Rzymu przez Gotów w 410 r., stało się początkiem zachodniego rozumienia władzy i państwa. Zdefiniowało wolność polityczną jako poszukiwanie sprawiedliwości tożsamej z prawdą, a jednocześnie starał się nadać sens historii Rzymu, który miał być wieczny, a padł. Jego tragedia to jednak nie klęski militarne i gospodarcze, lecz katastrofa metafizycznej nudy elit. Te przestały wierzyć w cywilizację, której miały bronić, z jej prawem oderwanym od sprawiedliwości, masową imigracją, traktowaniem rzeczy doczesnych jako ostatecznych. „O Państwie Bożym" to próba odpowiedzi, dlaczego upadł wspaniały Rzym. Czy istnieje idealne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta