Płatnik może pytać o obowiązek płacenia składek
Wiążącej informacji, czy za pracownika zatrudnionego w warunkach szczególnych należy odprowadzać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych udziela pracodawcom ZUS albo Państwowa Inspekcja Pracy. Kwestię tę może ustalić sąd, powołując biegłego.
Zasady i tryb opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (dalej: FEP) określają art. 35–37 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656).
W myśl art. 35 ust. 1 tej ustawy, składki na FEP należy opłacać za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
2) wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych.
Obowiązek opłacania składek na FEP za taką osobę powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez nią pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac.
Ustawowe wytyczne
Definicje prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze określa art. 3 ustawy o emeryturach pomostowych. Natomiast rodzaje prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze są wymienione w załącznikach nr 1 i 2 do tej ustawy.
Kwalifikacji, czy dany rodzaj pracy można zaliczyć do pracy w szczególnych warunkach lub o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta