Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędnik musi pogodzić się z niższą płacą

20 czerwca 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Czy urzędnik mianowany, przenoszony do innego urzędu przez szefa służby cywilnej, ma prawo przynajmniej czasowo zachować swoje dotychczasowe wynagrodzenie? Nadal pojawiają się wątpliwości, a eksperci zgadzają się w jednym: kwestia ta powinna zostać w końcu uregulowana w ustawie.

Warunki zatrudnienia urzędnika służby cywilnej, w tym wysokość przysługującego mu wynagrodzenia trudniej zmienić (na niekorzyść) niż warunki zatrudnienia pracownika tej służby. W przypadku tego pierwszego pracodawca nie może zastosować wypowiedzenia zmieniającego. Nie znaczy to jednak, że taka zmiana w ogóle jest niemożliwa. Choć stosunek pracy tej kategorii członków korpusu sc jest znacznie bardziej chroniony niż stosunek pracy pozostałych i w ich wypadku obniżenie wynagrodzenia jest dopuszczalne a niekiedy nawet obligatoryjne np. gdy jest wynikiem wymierzenia kary dyscyplinarnej.

Podstawowym sposobem na jednostronną zmianę warunków pracy urzędnika sc jest jednak (jeśli z jakiś względów niemożliwe jest zawarcie z nim porozumienia w tej sprawie) instytucja przeniesienia służbowego (wyrok SN z 26 stycznia 2012 r. III PK 47/11), w której rezultacie dojść może nie tylko do zmiany stanowiska zajmowanego przez urzędnika, ale często też zmiany urzędu, w którym jest on zatrudniony a nawet miejscowości, w której się ten urząd mieści.

Gdy wymagają tego potrzeby urzędu

Zgodnie z art. 62 ust.1 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc), jeżeli jest to uzasadnione potrzebami urzędu, dyrektor generalny może w każdym czasie przenieść urzędnika sc na inne stanowisko w tym samym urzędzie w tej samej lub w innej miejscowości, uwzględniając jego przygotowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10779

Wydanie: 10779

Spis treści
Zamów abonament