Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik musi udowodnić przyznanie świadczenia

20 czerwca 2017 | Dobra Firma | Łukasz Chruściel

W przypadku, gdy przyznanie świadczenia jest indywidualną decyzją pracodawcy, zależącą od jego uznania, powodzenie żądania jego wypłaty jest uzależnione od ustalenia istnienia zobowiązania, a w jego treści – obowiązku wypłaty świadczenia przez dłużnika (pracodawcę). Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 17 listopada 2016 r. ((II PK 225/15).

Pracownik był zatrudniony na stanowisku dyrektora biura projektów. W związku z jego uczestnictwem w ważnym projekcie prezes zarządu spółki miał obiecać mu, że dostanie specjalne wynagrodzenie albo bonus po zakończeniu projektu. Dodatkowe świadczenie nie zostało mu jednak wypłacone. Następnie pracownik został poinformowany o zmianie struktury organizacyjnej spółki i likwidacji zajmowanego przez niego stanowiska. W związku z tym faktem rozwiązano z nim dotychczasową umowę o pracę i w jej miejsce zawarto nową, na czas nieokreślony, na niższym stanowisku. Po dwóch miesiącach władze spółki stwierdziły jednak, że pracownik nie sprawdził się na nowym stanowisku i w związku z tym wypowiedziały mu umowę o pracę. Pracownik wniósł pozew do sądu, domagając się w nim zasądzenia wyższego wynagrodzenia i wyższej odprawy pieniężnej. Twierdził przy tym, że rozwiązanie z nim umowy o pracę i zatrudnienie go na stanowisku gorzej opłacanym było nieważne, gdyż władze spółki, zawierając z nim ponownie umowę o pracę, obiecały mu długoletnią współpracę, z czego się nie wywiązały. Żądał również zasądzenia obiecanej mu przez prezesa zarządu premii.

Orzeczenia sądów

Sąd I instancji zasądził na rzecz pracownika żądaną przez niego premię i oddalił powództwo w pozostałej części. W uzasadnieniu wskazał, iż wypłata premii była skutecznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10779

Wydanie: 10779

Spis treści
Zamów abonament