Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Epidemia, która zagraża życiu

20 czerwca 2017 | Nauka
Osoby z grupy ryzyka powinny wykonywać badanie poziomu glukozy we krwi
źródło: Fotolia
Osoby z grupy ryzyka powinny wykonywać badanie poziomu glukozy we krwi

Miażdżyca, zawał serca, udar mózgu, utrata wzroku – to najpoważniejsze powikłania cukrzycy. Gdyby od początku była dobrze leczona, można by było ich uniknąć. Katarzyna Pinkosz

Chociaż cukrzyca nie jest chorobą zakaźną, została uznana za epidemię XXI wieku. Mówi się nawet o pandemii, ponieważ liczba zachorowań rośnie na całym świecie. Chorzy często początkowo lekceważą diagnozę – niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że z powodu powikłań cukrzycy na świecie umiera więcej osób niż w wyniku HIV/AIDS, gruźlicy i malarii razem wziętych. Dane Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) są wręcz alarmujące: co 10 sekund diagnozuje się kolejny przypadek cukrzycy, a co 6 sekund 1 osoba umiera z powodu powikłań.

Rosną zachorowania zarówno na cukrzycę typu 1, jak na cukrzycę typu 2, jednak o epidemii mówi się w kontekście tej drugiej. Eksperci spodziewają się dalszego wzrostu liczby chorych na cukrzycę w Polsce.

– Już dziś choruje 2 mln 170 tys. osób. Szacuje się też, że ok. 600 tys. osób ma niezdiagnozowaną cukrzycę. Co czwarty chory nie jest diagnozowany, gdyż albo nie ma jeszcze objawów, albo tylko niewielkie i je bagatelizuje – mówi prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy ds. diabetologii.

Groźne powikłania

Cukrzyca typu 1 rozwija się szybko, objawy pojawiają się gwałtownie u osoby, która do tej pory nie miała dolegliwości: zwiększone pragnienie, oddawanie dużej ilości moczu, zmęczenie, chudnięcie. Konieczne jest od razu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10779

Wydanie: 10779

Spis treści
Zamów abonament