Z mocy prawa, ale nie za darmo
To może być pierwszy krok w kierunku podatku katastralnego.
Najnowszy projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów mieszkalnych we własność to odpowiedź ministra infrastruktury i budownictwa na postulaty zgłoszone m.in. przez inne resorty i środowiska prawnicze. Główne założenia ustawy pozostają jednak niezmienione i faktycznie mogą zmniejszyć obciążenia podatkowe nieruchomości mieszkalnych.
Nowy projekt, stare problemy?
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji umieszczono zmieniony projekt nr UD75 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów z 12 maja 2017 r. (dalej: ustawa). Konsekwencją takiego przekształcenia będzie m.in. zniesienie opłat za użytkowanie wieczyste. Opłaty te za grunty oddane na cele mieszkaniowe wynoszą 1 proc. wartości gruntu rocznie. Zakres oddziaływania ustawy może być bardzo szeroki, bo według szacunków na 31 grudnia 2015 r., w Polsce istniało około 1 mln 730 tys. nieruchomości objętych użytkowaniem wieczystym.
Opublikowany jeszcze w 2016 r. pierwszy projekt budził wiele zastrzeżeń różnych środowisk i organizacji, m.in. Stowarzyszenia Notariuszy Rzeczpospolitej Polskiej oraz samorządów. Zarzucano mu przede wszystkim, że narusza konstytucyjną gwarancję ochrony prawa własności (art. 21 konstytucji) i że pozbawi właścicieli gruntów dochodów z opłat za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta