Wznowienie postępowania powoduje ponowne rozpatrzenie sprawy
O wznowieniu rozstrzyga się w drodze postanowienia. Stanowi ono podstawę do przeprowadzenia postępowania co do przyczyny wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy.
Strona chce doprowadzić do wznowienia postępowania, z uwagi na to, że poprzednio bez swojej winy nie brała w nim udziału. Czy po wznowieniu postępowania prowadzący je organ może uwzględnić także dowody, które nie istniały jeszcze w czasie wydania dotychczasowej decyzji w tej sprawie?
Tak. Przesłanki wznowienia postępowania określono w art. 145-145b kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Należy do nich m.in. sytuacja, gdy strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu. W takim przypadku wznowienie następuje tylko na żądanie strony (art. 147 k.p.a.).
Podanie o wznowienie wnosi się do organu, który wydał w sprawie decyzję w I instancji, w terminie miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o decyzji (art. 148 k.p.a.). Podanie to nie wszczyna jednak automatycznie postępowania wznowieniowego. O wznowieniu rozstrzyga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta