Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

KE ukarała Litwinów

03 października 2017 | Ekonomia

27,87 mln euro grzywny zapłaci litewski przewoźnik Lietuvos Geležinkeliai za rozebranie torów w Możejkach, którymi woził towary Orlen Lietuva – postanowiła Komisja Europejska.

Bezprecedensowe rozebranie 19-kilometrowego odcinka torów pomiędzy Możejkami i granicą łotewską poważnie utrudniło funkcjonowanie rafinerii Orlen Lietuva należącej do PKN Orlen. Polska firma utraciła przez to najbardziej rentowny szlak eksportowy dla swoich towarów i została zmuszona do korzystania z dłuższej trasy litewskich kolei prowadzących do portu w Kłajpedzie. Gdy próby ugody się nie powiodły, Orlen skierował w tej sprawie skargę do KE, która wszczęła przeciw litewskim kolejom postępowanie.

– Działanie spółki polegające na demontażu publicznej infrastruktury kolejowej, aby chronić się przed konkurencją, jest niedopuszczalne i bezprecedensowe – powiedziała Margrethe Vestager, europejska komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji. Na kupno Orlen Lietuva oraz na prowadzone tam od 2006 r. inwestycje płocki koncern wydał ok. 4 mld dol. Orlen Lietuva jest największym podatnikiem na Litwie. ©℗

—ak

Wydanie: 10868

Wydanie: 10868

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament