Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego

03 października 2017 | Dobra Firma | Marek Rotkiewicz

Za pracę w dniu wolnym pracownik ma prawo do innego dnia wolnego. Szef musi mu go udzielić do końca okresu rozliczeniowego, nawet jeśli podwładny chciałby odebrać go później.

- Nasi pracownicy pracują od poniedziałku do piątku. Zdarza się jednak wyjątkowo, że muszą przyjść do pracy w sobotę. Zawsze oddajemy za to dzień wolny. Jeden z pracowników poprosił jednak, aby udzielić mu dnia wolnego w następnym miesiącu. Czy na wyraźny (pisemny) wniosek pracownika możemy się na to zgodzić (stosujemy miesięczne okresy rozliczeniowe)? – pyta czytelnik.

Nie. Z końcem okresu rozliczeniowego czas przepracowany w „wolną sobotę" będzie traktowany jako nadgodziny średniotygodniowe i trzeba go będzie rozliczyć w sposób właściwy dla pracy nadliczbowej. Ustalenie w zamian za pracę w dniu wolnym innego dnia wolnego może nastąpić jedynie na przestrzeni tego okresu rozliczeniowego, w którym praca ta miała miejsce.

Za pracę w dniu wolnym od pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10868

Wydanie: 10868

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament