Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprostowanie decyzji nie może zmieniać jej merytorycznie

03 października 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

W drodze sprostowania można usunąć tylko oczywiste błędy. Modyfikacja dokonana w tym trybie nie może prowadzić do ponownego, odmiennego załatwienia sprawy.

- W decyzji dotyczące dotacji podano kwotę dotacji inaczej cyframi, a inaczej słownie. Pomiędzy tymi oznaczeniami jest duża różnica. Czy taką rozbieżność można uznać za oczywistą omyłkę, podlegającą sprostowaniu?

Nie. Zgodnie z art. 113 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) organ administracji może z urzędu lub na żądanie strony prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w decyzjach wydanych przez ten organ. Na postanowienie w sprawie sprostowania przysługuje zażalenie.

W orzecznictwie podkreśla się, że przez oczywiste omyłki należy rozumieć błędy, które jednoznacznie wynikają z zestawienia zebranego w sprawie materiału z treścią decyzji. Oczywistą omyłką pisarską może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10868

Wydanie: 10868

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament