Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znaczenie ma data powzięcia informacji o naruszeniu

03 października 2017 | Dobra Firma | Robert Stępień

Pracodawca nie jest związany terminem na dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę. Jednak z uwagi na upływ czasu nieaktualna może się stać przyczyna wypowiedzenia. Oceniając aktualność przyczyny, należy – w drodze analogii do art. 52 k.p. – brać pod uwagę upływ czasu od momentu, w którym pracodawca dowiedział się o naruszeniu pracownika, a nie tylko czas, jaki upłynął od samego naruszenia.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 18 października 2016 r. (I PK 236/15).

Stan faktyczny

Pracodawca wypowiedział pracownikom umowy o pracę ze względu na samowolne opuszczenie stanowisk pracy i udział w inscenizacjach odbywających się na terenie zakładu pracy. Zachowanie pracowników stanowiło również naruszenie zasad bhp. Ponadto, pracodawca zarzucił im naruszenie zasad współżycia społecznego, a konkretnie zasady szacunku do symboli religijnych, ponieważ jedna z inscenizacji polegała na odegraniu sceny pogrzebu. Zdarzenia te miały miejsce w okresie od 3 lat do 1,5 roku przed dokonaniem wypowiedzeń. Przy czym pracodawca dokonał wypowiedzeń bezpośrednio po otrzymaniu nagrań przestawiających wspomniane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10868

Wydanie: 10868

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament