Znaczenie ma data powzięcia informacji o naruszeniu
Pracodawca nie jest związany terminem na dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę. Jednak z uwagi na upływ czasu nieaktualna może się stać przyczyna wypowiedzenia. Oceniając aktualność przyczyny, należy – w drodze analogii do art. 52 k.p. – brać pod uwagę upływ czasu od momentu, w którym pracodawca dowiedział się o naruszeniu pracownika, a nie tylko czas, jaki upłynął od samego naruszenia.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 18 października 2016 r. (I PK 236/15).
Stan faktyczny
Pracodawca wypowiedział pracownikom umowy o pracę ze względu na samowolne opuszczenie stanowisk pracy i udział w inscenizacjach odbywających się na terenie zakładu pracy. Zachowanie pracowników stanowiło również naruszenie zasad bhp. Ponadto, pracodawca zarzucił im naruszenie zasad współżycia społecznego, a konkretnie zasady szacunku do symboli religijnych, ponieważ jedna z inscenizacji polegała na odegraniu sceny pogrzebu. Zdarzenia te miały miejsce w okresie od 3 lat do 1,5 roku przed dokonaniem wypowiedzeń. Przy czym pracodawca dokonał wypowiedzeń bezpośrednio po otrzymaniu nagrań przestawiających wspomniane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta