Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czeka nas długi bieg z przeszkodami

03 października 2017 | Rzeczpospolita Cyfrowa
Polski Przemysł ma Jeszcze sporo do nadrobienia pod względem Robotyzacji
źródło: Rzeczpospolita
Polski Przemysł ma Jeszcze sporo do nadrobienia pod względem Robotyzacji

Innowacje | Koncepcję nowoczesnej gospodarki będzie trudno wdrożyć. Mateusz Pawlak

Czwarta rewolucja przemysłowa to koncepcja, która narodziła się na początku XXI w. i w ostatnim czasie zyskuje na popularności zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Opiera się na szerokim i integralnym wykorzystaniu w przemyśle automatyzacji, technik wytwórczych oraz nowoczesnych systemów przetwarzania danych, takich jak chmura czy internet rzeczy.

Problem z pracownikami

Przyszłość technologii wytwarzania staje się coraz bardziej cyfrowa. Rozwiązania software'owe i automatyzacja w coraz większym stopniu wpływają na wydajność systemów produkcyjnych. Rozwijające się wspólnie gałęzie przemysłu budowy maszyn i informacyjnego otwierają nowe możliwości współpracy. Dotyczy to także polskich przedsiębiorstw, które chcąc konkurować globalnie, muszą stosować najnowsze technologie. Stać na to jednak tylko najlepsze firmy, których w Polsce brakuje. Jednak to niejedyna przeszkoda, która może zablokować skok gospodarczy czwartej rewolucji przemysłowej nad Wisłą.

Istotną barierą w forsowaniu innowacji jest wciąż konserwatyzm przedsiębiorców i naturalna skłonność do maksymalizowania zysku i ograniczania ryzyka. Czasami przedsiębiorcy trudno uzyskać akceptację dla nowych technologii wśród samych pracowników, bo zwykle innowacje oznaczają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10868

Wydanie: 10868

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament