Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec monopolu na dystrybucję informacji

03 października 2017 | Ekonomia

Sławomir Horbaczewski Zmiany społeczne są wywoływane ogromnym postępem technologii w obszarze dostępu do informacji w czasie rzeczywistym.

W środowisku dynamicznych zmian technologicznych, wobec postępującego rozchwiania sytuacji polityczno-gospodarczej, przyszłość społeczna i ekonomiczna świata, w tym Europy, jest coraz mniej przewidywalna. Niepewność wzmacniają zmiany na szeroko rozumianym Zachodzie, gdzie po latach względnej stabilizacji i dominacji idei integracji oraz globalizacji następuje wyraźny powrót do idei narodowościowych i ochrony przede wszystkim interesów poszczególnych krajów stojącej w kontrze do dotychczasowego bezrefleksyjnego pędu do integracji i globalizacji. Podłożem zmian jest również to, że pomimo ogólnego wzrostu zamożności na świecie społeczeństwa Zachodu względnie straciły. Obywatele zwłaszcza Europy Zachodniej i USA porównują swoją sytuację do sytuacji swoich rodziców sprzed kilkudziesięciu lat i zauważają, że jakość ich życia uległa pogorszeniu przy jednoczesnym ekstremalnym bogaceniu się wąskiej elity.

Ambicje pretendentów

Największym przegranym jest europejska i amerykańska klasa średnia, która jeszcze niedawno była fundamentem stabilności i rozwoju tych społeczeństw. Wyniosło to do władzy prezydenta Donalda Trumpa, pomogło eurosceptykom wygrać referendum dotyczące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10868

Wydanie: 10868

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament