Koniec monopolu na dystrybucję informacji
Sławomir Horbaczewski Zmiany społeczne są wywoływane ogromnym postępem technologii w obszarze dostępu do informacji w czasie rzeczywistym.
W środowisku dynamicznych zmian technologicznych, wobec postępującego rozchwiania sytuacji polityczno-gospodarczej, przyszłość społeczna i ekonomiczna świata, w tym Europy, jest coraz mniej przewidywalna. Niepewność wzmacniają zmiany na szeroko rozumianym Zachodzie, gdzie po latach względnej stabilizacji i dominacji idei integracji oraz globalizacji następuje wyraźny powrót do idei narodowościowych i ochrony przede wszystkim interesów poszczególnych krajów stojącej w kontrze do dotychczasowego bezrefleksyjnego pędu do integracji i globalizacji. Podłożem zmian jest również to, że pomimo ogólnego wzrostu zamożności na świecie społeczeństwa Zachodu względnie straciły. Obywatele zwłaszcza Europy Zachodniej i USA porównują swoją sytuację do sytuacji swoich rodziców sprzed kilkudziesięciu lat i zauważają, że jakość ich życia uległa pogorszeniu przy jednoczesnym ekstremalnym bogaceniu się wąskiej elity.
Ambicje pretendentów
Największym przegranym jest europejska i amerykańska klasa średnia, która jeszcze niedawno była fundamentem stabilności i rozwoju tych społeczeństw. Wyniosło to do władzy prezydenta Donalda Trumpa, pomogło eurosceptykom wygrać referendum dotyczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta