Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób na szybką i łatwą korektę odliczeń VAT w gminach za 2017 r.

03 października 2017 | Administracja | Elżbieta Rogala

- Gmina i jej scentralizowane jednostki ponoszą w trakcie roku 2017 wiele wydatków mieszanych, czyli służących głównie działalności innej niż gospodarcza oraz w niewielkim zakresie (stopniu) także działalności gospodarczej. Z tytułu tych wydatków w ogóle nie odliczają VAT. Chcą zrobić to dopiero w 2018 r. lub nawet później na podstawie realnych (rzeczywistych) preproporcji i proporcji odliczeń. Czy gmina i jej scentralizowane jednostki z tytułu ponoszonych ww. wydatków mieszanych, mogą odliczyć VAT dopiero w 2018 r. lub nawet później, na podstawie rzeczywistych preproporcji i proporcji, tj. bazujących na danych z 2017 roku? Chodzi mianowicie o te jej jednostki, które wym. wskaźniki mają zarówno poniżej, jak i powyżej 2 procent i zgodnie z zarządzeniem wójta w ogóle nie odliczają VAT od zakupów w trakcie 2017 roku, choć takie prawo im przysługuje.

Gmina i jej scentralizowane jednostki, mające prawo do częściowego odliczania VAT od wydatków mieszanych (tj. związanych zarówno z działalnością gospodarczą mającą cel zarobkowy oraz z działalnością inną niż gospodarcza), poniesionych w 2017 r., nie muszą dokonywać tych odliczeń w ciągu całego 2017 r. (tj. w 12 miesięcznych deklaracjach VAT-7, czyli od stycznia do grudnia) na podstawie wstępnych preproporcji i proporcji. Tę wstępną preproporcję i proporcję oblicza się na podstawie danych z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10868

Wydanie: 10868

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament