Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budowa na nieruchomości innej niż oznaczona w zezwoleniu, to samowola

03 października 2017 | Administracja | Tomasz Duchniak

Jeśli w toku postępowania w sprawie zgodności z prawem robót budowlanych okaże się, że zostały one wykonane na innej nieruchomości niż objęta pozwoleniem na budowę, może to oznaczać konieczność zmiany kwalifikacji wykonanych robót. Mogą one stanowić samowolę budowlaną, co nakazuje organom zastosowanie trybu postępowania przewidzianego w art. 48 Prawa budowlanego.

Takie wnioski wynikają z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lipca 2017 r. (II OSK 2869/15), w którym sąd oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 7 lipca 2015 r. (II SA/Kr 493/15).

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB) na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego wydał decyzję nakładającą na inwestora obowiązek sporządzenia projektu budowlanego zamiennego dla budynku inwentarsko-składowego, uwzględniającego zmiany wynikające z wykonanych robót budowlanych w stosunku do udzielonego pozwolenia na budowę i zatwierdzonego projektu budowlanego. PINB ustalił, że ww. budynek został zbudowany w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę wydanego w roku 1981.

Od decyzji PINB odwołanie złożył przeciwnik inwestycji, podnosząc, że pozwolenie na budowę z 1981 r. dotyczyło lokalizacji budowy na działce położonej w zupełnie innym miejscu niż obecna działka zabudowana przedmiotowym budynkiem. Zdaniem odwołującego, inwestor prowadził roboty budowlane na nieruchomości innej niż określona w pozwoleniu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10868

Wydanie: 10868

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament