Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Rzeczpospolita” radzi

03 października 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Czy dyrektor może żądać odpracowania aplikacji?

- Dyrektor generalny i członek korpusu służby cywilnej zobowiązani są zawrzeć umowę określającą ich wzajemne prawa i obowiązki związane ze skierowaniem tego drugiego na aplikację legislacyjną. Czy w umowie tej dyrektor generalny może zobowiązać członka korpusu sc do przepracowania w urzędzie, po skończeniu aplikacji określonego czasu? A w przypadku niedotrzymania tego zobowiązania zwrotu poniesionych przez urząd kosztów aplikacji?

Żadne przepisy tego wyraźnie nie regulują, wydaje się jednak, że tak. Art. 110 ustawy o służbie cywilnej nakłada jedynie na obie strony, a więc dyrektora generalnego urzędu i członka korpusu sc kierowanego na aplikacje stosownej umowy, w której to strony powinny zapisać wynegocjowane wcześniej wzajemne prawa i obowiązki wynikające z faktu odbywania przez członka korpusu sc tak długiego szkolenia (aplikacja trwa 10 miesięcy). Przepisy nie regulują przy tym szczegółowo treści takiej umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10868

Wydanie: 10868

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament