Jak rozliczyć i księgować szczepienia przeciwko grypie
W jednostkach ewidencjonujących koszty w układzie rodzajowym, wydatki na opiekę medyczną dla pracowników ujmuje się w ciężar kosztów ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń.
Niesprzyjająca aura, jesienna szaruga, deszcz i zimno stanowią źródło zwiększania się liczby przeziębionych i chorych na grypę, a tym samym wzrost absencji chorobowych w pracy. Aby zabezpieczyć się przed dużą liczbą nieobecności z tego powodu, pracodawcy często decydują się na sfinansowanie pracownikom szczepień przeciwko grypie. Jednak nie może to stanowić bezwarunkowego zobowiązania pracownika do zastosowania się do omawianej decyzji.
W rachunku podatkowym firmy
Wydatki na zakup i podanie szczepionek pracownikom są kosztem pracodawcy. Łatwo bowiem wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy przychodami, a kosztami ponoszonymi w celu minimalizacji zachorowań wśród zatrudnionych pracowników. Ponadto, koszty te nie są wymieniane w katalogu wyłączeń. Stanowisko takie wyraźnie wynika np. z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 2 lutego 2010 r. (IBPBI/2/423-1356/09/PC), gdzie wskazano: „(...) zapewnienie pracownikom odpowiedniej opieki zdrowotnej, obejmującej szczepienia ochronne, powinno przełożyć się na poprawę stanu zdrowia pracowników, ograniczając jednocześnie ich absencję w pracy z powodu zachorowań. To z kolei pozytywnie wpływa na efektywność wykonywanej przez nich pracy, a co za tym idzie na poziom przychodów osiąganych przez Spółkę. Oznacza to, że poniesienie przedmiotowych wydatków jest racjonalnie uzasadnione, jako zmierzające do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta