Fiskus nie może rozszerzać zwolnienia, aby ograniczyć odliczenie
Gmina, która oddała w odpłatną dzierżawę nieruchomość z mieszkaniami socjalnymi spółce komunalnej, która będzie je wynajmować, nie korzysta ze zwolnienia i ma prawo do odliczenia VAT od wcześniejszych wydatków inwestycyjnych.
Z wniosku o wydanie interpretacji złożonego przez gminę wynikało, że w maju 2015 r., w prowadzonej działalności, miała zakończyć realizację inwestycji. Chodziło o przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku gospodarczego na mieszkania socjalne. Gmina tłumaczyła, że inwestycja docelowo zostanie przekazana w odpłatną dzierżawę spółce, w której posiada 100 proc. udziałów. Samorządowcy postanowili się upewnić czy gmina będzie mogła odliczyć VAT zapłacony przy realizacji inwestycji po przekazaniu jej na podstawie odpłatnej umowy na rzecz spółki.
W ocenie gminy, oddanie mieszkań socjalnych na podstawie odpłatnej umowy będzie skutkować uzyskiwaniem przez nią korzyści majątkowej. Poniesione wydatki będą zatem związane ze sprzedażą opodatkowaną. Zwłaszcza, że spółka udostępni lokale w przebudowanym budynku wyłącznie na cele mieszkaniowe na podstawie umów najmu.
Fiskus nie potwierdził prawa do odliczenia. Zauważył, że w opisanej sytuacji dojdzie do czynności opodatkowanej, tj. do odpłatnego świadczenia gminy na rzecz spółki. Ale spółka, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, będzie korzystała ze zwolnienia. Przedmiot najmu dotyczyć będzie bowiem lokali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta