Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wszystkie inwestycje skorzystają na zmianie przepisów budowlanych

08 listopada 2017 | Prawo | Piotr Woźniak

Piotr Woźniak Zmiany mające uprościć proces inwestycyjny w praktyce spowodują, że na znacznej części terenów nie będzie można uzyskać warunków zabudowy. Zasadą mają być bowiem miejscowe plany, a tych brakuje. Decyzje już uzyskane wygasną zaś po upływie dwóch lat od dnia wejścia w życie nowych przepisów – pisze prawnik.

Prace nad nowelizacją przepisów regulujących proces inwestycyjny w Polsce nabrały tempa. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się pod koniec września projekt ustawy, który może zrewolucjonizować proces inwestycji budowlanych (tzw. ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego). Wśród wielu korzystnych i długo oczekiwanych przez rynek zmian nowe regulacje zawierają również przepisy, które mogą znacznie utrudnić realizację inwestycji. Na szczególną uwagę zasługują zmiany w zakresie ograniczenia możliwości budowy nowych budynków w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy (WZ).

Aktualny stan prawny

Obecnie warunki planistyczne inwestycji, czyli kryteria dotyczące tego, co i gdzie można wybudować, ustalane są w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a przy ich braku na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli zatem dany grunt nie jest pokryty planem miejscowym, inwestor może ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę dopiero po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy.

Gminy mają swobodę w zakresie uchwalania planów miejscowych i nie są zobligowane do ich przyjmowania. Samo uchwalenie planu miejscowego jest kosztowne i długotrwałe, więc nie wszystkie gminy się na to decydują. Znaczna część kraju nie jest pokryta planami miejscowymi. Dla tych terenów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10898

Wydanie: 10898

Spis treści
Zamów abonament