Żona Cezara musi być poza wszelkim podejrzeniem
Dobre praktyki sądowe (6) | Niezawisłość i bezstronność są istotą sądu aneta Łazarska
Bulwersujący kazus prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, który uzgadniał z osobą podającą się za pracownika Kancelarii Premiera termin rozprawy i skład sądu, czy opisywane przez red. Marka Domagalskiego w artykule „Sędziowie: ojciec i syn prezesami podległych sądów" powiązania rodzinne powinny być przestrogą dla każdego sędziego.
Sędzia niezależnie od stanowiska w strukturze sądu czy funkcji powinien bezwzględnie przestrzegać zasad niezawisłości i bezstronności nie tylko wobec stron postępowania i ich pełnomocników, ale także wobec innych sędziów, szczególnie funkcyjnych, władzy wykonawczej i ustawodawczej. Sędziowie powinni więc z rozwagą układać swoje relacje prywatne i zawodowe tak w obrębie samego sądu, jak i z przedstawicielami innych profesji prawniczych, a tym bardziej przedstawicielami innych władz, zwłaszcza Ministerstwa Sprawiedliwości.
Czego oczekuje obywatel od sądu
Niezawisłość i bezstronność sądu są jego istotą. W pojęciach „sąd", „rozsądzanie" tkwi idea bezstronności. Jak to obrazowo ujął Eugeniusz Waśkowski, sędzia pozbawiony przymiotu niezawisłości sędziowskiej, uwzględniający tylko żądania i interesy jednej z procesujących się stron, traci charakter sędziego i staje się przebranym w sędziowską togę obrońcą i zastępcą tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta